Reklamı Kapat

Gaziantep’te İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet çalıştayı

Kırkayak Kültür Mutfak||Matbakh Atölye bu yıl ‘’İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet temalı çalıştay düzenleyecek

Bu yıl düzenlenen İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı 4-5 Kasım'da Gaziantep Tuğcan Otel’de yapılacak. Kırkayak Kültür bünyesinde “Birlikte Yaşamı Öğreniyoruz” felsefesiyle kurulan MutfakIIMatbakh Atölye her yıl düzenlediği çalıştayların bu yıl 6’ncısını 4-5 Kasım tarihleri arasında “İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet” temasıyla düzenliyor.

 MutfakIIMatbakh, İklim adaleti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği konularında farkındalık yaratmayı, bilgi paylaşmayı ve toplumsal değişime katkıda bulunmayı amaçlayarak Atölye, "İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet Çalıştay’ını” 4-5 Kasım’da gerçekleştiriyor.

İklim krizi ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği arasındaki ilişkiyi anlamak, iklim kriziyle mücadelede cinsiyet eşitliğini nasıl destekleyeceğini tartışmak, iklim krizinden etkilenen insan ve insan ötesi için de mücadele ve dayanışma alanının yaratılmasını sağlamak hedefleriyle toplumun farklı kesimlerini temsil eden akademisyen, aktivist ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle “İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet Çalıştay’ında bir araya geliyor.

4 Kasım Cumartesi günü saat 09:45'te I. Oturum ile başlayan çalıştay, 5 Kasım Pazar günü 5.oturum ile son bulacak. Herkesin katılımına açık olan çalıştayda herhangi bir katılım ücreti alınmayacak. Çalıştay süresince Türkçe- Arapça simültane çeviri olacak.

 Çalıştay programı şu şekilde:

 1.Oturum: 09:30-10:45

  Moderatör: Fatma Coşkun Caymaz

 Konuşmacılar: Ezgi Kovancı / Bir Adalet Sorunu Olarak İklim Krizi, Özlem Aslan / klim Değişikliğine Feminist Yaklaşımlar, Barış Can Sever / İklim Göçü Tartışmaları ve Toplumsal Cinsiyet 

2.Oturum: 11:00-12:30 

Moderatör: Emine Doğan 

Konuşmacılar: Burcu Meltem Arık / Gençler ve ekolojik adalet, Kemal Vural Tarlan / Peripatetik Topluluklar ve İklim Adaleti, Funda Uğraş / Hayvan Kullanımının Ekolojik Yıkım Etkileri

Ali Kocabaş / Deprem ve Sağlık Etkileri  

3.Oturum (14:00-15:00)

 Moderatör: Semiray Yücebaş

 Konuşmacılar: Gülcan Ergün / Sosyal Medyada Adalet Arayışları ve İklim Adaleti Aktivizm

 Nur Banu Kocaaslan / İklim Krizini Anlatmak

4. Oturum:15-16:15

 Moderatör: Ayşegül Ateş

 Konuşmacılar: Serenay Oğuz / İklim Adaleti için Düşünen Bedenler (Sanat ve felsefe aracılığıyla birlikte düşünme pratiği), Merve Ünsal / Spekülatif Bir Kayıt Tutma Mecrası Olarak Sanat  

3. Oturum:16:30-17:30

Moderatör: Semiray Yücebaş

 Konuşmacılar: Deniz Gümüşel: Ekoloji Mücadelesinde Kadınlar Neden Öncü? (Akbelen Örneği), Erhan Karadağ: Medyada Eylemler; İklim ve Kadın Mücadelesi (Akbelen Belgeseli) 

5 Kasım Pazar

5. Oturum 10:00-12:00

Moderatör: Ezgi Kovancı

Konuşmacılar: Yeşil Düşünce Derneği- Gizem Şahin, Gola Derneği- Çisem Şendeniz, Dört Ayaklı Şehir: Mine Yıldırım, Yaşamdan Yana Derneği: Berkay Yıldırır, Temiz Hava Platformu: Deniz Gümüşel 

2011 yılından beri kültürün ve sanatın, toplumsal gelişme odaklı, katılımcı ve çok sesli bir yaklaşımla yaygınlaşmasını, karşılıklı anlayışın kültürel iletişimle sağlanmasını hedefleyen bir sivil toplum girişimi olarak Kırkayak Kültür, kültür paylaşımı ve sanat üretimi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kırkayak Kültür bünyesinde yer alan Mutfak||Matbakh Atölye, tüm insanları bir araya getiren ve kültürlerin etkileşimini sağlayan sosyal bir alandır.

31 Eki 2023 - 09:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Baba Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Baba Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Baba Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Baba Haber değil haberi geçen ajanstır.