Reklamı Kapat

GAÜN'de Beslenme danışmanlığı ve eğitim merkezi açıldı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından düzenlenen Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi açılış töreni yapıldı.

Törene; GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Piraye Kervancıoğlu, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenay Görücü Yılmaz ve çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitimi Merkezi açılış töreninde konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, beslenmenin canlılar için doğumdan başlayarak hayatın son evresine kadar yaşamsal faaliyetin sürdürülebilmesi için gerekli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Balat, beslenme konusunda Hipokrat’ın “Gıdanız ilacınız olsun, ilacınız da gıdanız”, İbn-i Sina’nın “Hastalıkların yarısı ayazdan, yarısı boğazdan gelir” sözlerine vurgu yapıp, sağlıksız beslenmenin insan hayatındaki olumsuzluklarına değinerek, Gaziantep Üniversitesi Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’nin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Piraye Kervancıoğlu, sağlık ve beslenmenin, toplumumuzun en temel değerlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu merkezin açılışı, bu değeri daha da güçlendirecek bir adımdır” diye konuştu. Prof. Dr. Piraye Kervancıoğlu, “Beslenme, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır ve sağlığımızın temel taşıdır. Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek, hastalıkları önlemenin ve yaşam kalitemizi artırmanın anahtarıdır. Ancak, sağlıklı beslenme hakkında doğru bilgilere ulaşmak ve bu bilgileri hayata geçirmek herkes için kolay olmayabilir. İşte bu nedenle Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi'nin açılışı çok önemlidir. Bu merkez, öğrencilerimize, personelimize ve topluluğumuza sağlıklı beslenme konusunda bilgi ve destek sunacak önemli bir eğitim merkezi olacaktır.

Beslenme danışmanlarımız, bireylerin ihtiyaçlarına uygun beslenme planları oluşturarak onları daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirecekler. Aynı zamanda, eğitim programlarımızla toplumun genel sağlık bilincini artırmayı hedefliyoruz. Bu merkezi açarken, fakültemizin öğrencileri ve akademik kadrosu arasındaki iş birliğinin ve bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Birlikte çalışarak, toplumumuzun daha sağlıklı ve bilinçli beslenme alışkanlıklarına sahip olmasına katkıda bulunabiliriz. GAÜN Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi'nin açılışı, sağlık bilimleri alanında önemli bir adımın simgesidir. Bu merkezi destekleyen, bu projenin hayata geçmesine yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu merkezi kullanacak olan herkesi, sağlıklı bir geleceğin inşasına katkıda bulunmaya davet ediyorum. Hep birlikte, daha sağlıklı ve daha bilinçli bir toplumun temellerini atmak umuduyla GAÜN Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi'nin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenay Görücü Yılmaz, açılışı yapılan merkezin uzman kadrosuyla beslenme danışmanlığı konusunda akademik ve profesyonel bir yaklaşım sunacağını belirtti. Prof. Dr. Şenay Görücü Yılmaz, “Üniversite çatısı altında klinik ve sağlıklı beslenme danışmanlığı vermek, Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerimize akademik düzeyde danışmanlık veren hocalarımızın kılavuzluğunda, iyi bir eğitim yanında staj ve burs imkânı sağlayabilmek, yakın zamanda tamamlanacak olan laboratuvarımızda diyet yemekleri ve içecekleri paket olarak sunmak temel hedeflerimiz olacaktır” diye konuştu.

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’nin tanıtım sunumunu yapan Uzm. Dyt. Enes Bahadır Kılıç, “Sağlık ve bilinçli beslenme, kuruluşumuzun öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır” diyerek, merkezimizin, ağırlık yönetimi programlarından metabolik hastalıklara kadar geniş bir yelpazede bilimsel ve etik ilkeler ışığında beslenme danışmanlığı sunmayı amaçladığını belirtti.

Dyt. Enes Bahadır Kılıç, “Sağlıklı beslenme, sadece kilo kontrolüyle sınırlı değil, aynı zamanda genel sağlığı iyileştirmek için kritik öneme sahiptir. Toplumun sağlığını desteklemek için bilimsel temelli danışmanlık sağlama konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Eğitim kalitemizi yükseltmek için öğretim elemanlarımızın klinik pratiğini göz ardı etmemeye özen gösteriyoruz. Öğrencilere en iyi eğitimi sunmak, onları sahada pratik deneyimlerle buluşturmak ve güncel bilgilere erişimlerini sağlamak, öğretim anlayışımızın temelini oluşturuyor. Uygulama alanları oluşturarak öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratiğe dökmesine olanak tanıyoruz. Mezunlarımızın sahada başarılı olmalarına katkı sağlıyor. Araştırma ve bilimsel çalışmaları teşvik etmek için altyapıyı oluşturma çabalarımızı sürdürüyoruz. Bilimsel araştırmalarla toplumsal sağlığa katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Merkezimizin hizmet kalitesi, fakültemizin üniversite ve şehir düzeyinde tanınmasına katkı sağlayarak toplumun sağlık ve beslenme konularındaki bilincini artırırken, kuruluşumuzun başarısını yükseltecektir. Beslenme Merkezi olarak, bilimsel temelli rehberlik, eğitim ve araştırma faaliyetleriyle daha sağlıklı ve bilinçli bir toplumun inşasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

05 Eki 2023 - 16:24 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Baba Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Baba Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Baba Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Baba Haber değil haberi geçen ajanstır.